Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w postępowaniu zabezpieczającym w sprawach własności intelektualnej

07 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Beata Matusiewicz-Kulig

Wniosek o zabezpieczenie w postępowaniu o naruszenie trzeba będzie złożyć w ciągu sześciu miesięcy od momentu dowiedzenia się o naruszeniu. Zasadą ma być informowanie potencjalnego naruszyciela o wpływie przeciwko niemu takiego wniosku. Przedsiębiorca wnioskujący o zabezpieczenie nie będzie mógł zataić przed sądem, że jego prawo wyłączne podlegało lub podlega procedurze unieważnienia.

Jedna z istotnych zmian wprowadzonych do procedury cywilnej, która obowiązuje od 1 lipca 2023 r., dotyczy postępowania zabezpieczającego w sprawach własności intelektualnej. Dlaczego jest ona tak ważna dla przedsiębiorców?

Trzeba przerwać stan naruszenia

Zanim pojawi się odpowiedź na to pytanie warto pamiętać, że o sukcesie na rynku wielu przedsiębiorstw decyduje silna marka, innowacyjne rozwiązania, czy portfolio produktów o oryginalnym designie. Te i inne przedmioty stanowią własność intelektualną, często zasadniczy kapitał rynkowy przedsiębiorstwa i jednocześnie narzędzie konkurowania z innymi na rynku. Z uwagi na charakter tych praw, są one w niektórych istotnie ograniczone czasowo, dlatego ich ochrona wymaga podjęcia szybkich działań i natychmiastowego przerwania stanu naruszenia. Znaczenie własności intelektualnej dla rozwoju biznesu i zdobywania rynku, powoduje też, że jej przedmiot stanowi główny obszar walki konkurencyjnej, generujący spory pomiędzy konkurentami rynkowymi.

W tym zakresie właśnie największe znaczenie ma postępowanie zabezpieczające w sprawach własności intelektualnej, gdzie wniosek o zabezpieczenie w wielu przypadkach stanowi pierwszy, decydujący krok w walce o ochronę pozycji przedsiębiorcy. Z jednej strony postępowanie to może być narzędziem pozwalającym na szybkie wstrzymanie stanu naruszenia praw, zanim zakończy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12615

Wydanie: 12615

Spis treści
Zamów abonament